Tramer Sorgulama Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:08

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması TRAMER olarak bilinmektedir. Bir aracın Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunda bulunan kayıt bilgileri sorgulama işlemi de Tramer Sorgulama olarak tanımlanır. Tramer sorgulama yaparak satın alacağınız ikinci el araca ait sigorta işlemleri görülebileceği gibi bu aracın ağır bir hasarı olup olmadığını kontrol edebilir, kaza bilgilerini – değişen parça bilgilerini takip edebilirsiniz.

Tramer Üzerinden Yapılan Sorgulamalar

 • Araç hasar kaydı sorgulama (Plaka ya da şasi numarası ile sorgulama)
 • Mağdur bilgileri sorgulama,
 • Araç trafik poliçesi sorgulama,
 • Araç kasko poliçe sorgulama,
 • Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını sorgulama,

Tramer sorgulama, sürücülerin ve yeni araç sahibi olacakların kafasındaki birçok sorunun cevaplanmasına yardımcı olur. Örneğin; belli bir bütçe ayrılarak kısa mesaj atarak alınacak olan 2.el aracın bir hasarı olup, olmadığı öğrenilebilir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile ikinci el araçlarda hasar sorgulama uygulaması olan SMS Hasar Sorgu (5664) ile satın alınan aracın ne zaman, nasıl bir kazaya karıştığını öğrenilebiliyorsunuz.

 • İkinci El Araçta Hasar Kaydı Sorgulama Yöntemleri
 • ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için; PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp 5664’e gönderip sorgulama yapabilirsiniz.
 • Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgilerini öğrenmek için; DETAY boşluk plakayı yazarak 5664’e gönderip sorgulama yapabilirsiniz.
 • Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için; KTT yazıp, boşluk bırakın, plakayı yazın, 5664’e gönderdiğinizde, kazaya karışanların kusur oranlarını öğrenebilirsiniz.
 • Trafik ya da kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını da 5664 ile öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda poliçenizin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranını sorgulayabilirsiniz. Araca ait poliçe bilgilerini öğrenmek için TRAFIK ya da KASKO yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, 5664’e gönderin.
 • Trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını öğrenmek için; MAGDUR yazın boşluk bırakın, TC Kimlik No’sunu yazın 5664’e gönderin. Böylelikle hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisini öğrenebilirsiniz.
Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir