ABS Hız Sensörü Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:12

ABS Hız Sensörü: Çoğu modern araçta, frenleme işlemi sırasında bir veya daha fazla tekerleğin kilitlenmesi durumunda fren basıncını modüle edebilen bir bilgisayara rapor veren, tekerlek dönüş hızlarını algılamak için sensörler kullanan anti-kilit fren sistemleri bulunur.  Sensörden geçen dişler, ABS kontrol cihazı tarafından tanınabilen ve yorumlanabilen bir dalga formu oluşturur. Üç kanallı ABS sistemlerinde (tipik olarak eski çekmecelerde bulunur), arka tekerlek bir sensör tarafından izlenirken, ön tekerleklerin tek tek sensörleri ve kilit kilidi kontrolü vardır. Dört kanallı sistemler her tekerleği bağımsız olarak izler.

ABS Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? Bir sensör başarısız olursa, ABS uyarı lambası her araba çalıştırdığınızda yanar ve yanık kalır. ABS hız sensörü arızasıyla karşılaşırsanız bunu bir an evvel yaptırmalısınız. Aksi taktirde bu durum acil bir durumda frenleri kilitleyebilir, durma mesafesini artırabilir ve tüm direksiyon yeteneklerini kaybetmenize neden olabilir.

ABS Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? ABS uyarı lambası araç çalıştırıldığında sürekli olarak yanar . Frenleri çakıl veya buz üzerinde test ederseniz, artık ABS mekanizmalarının etkisini hissedemez veya duymazsınız ve frenler kilitlenir.

Yazımızın İlgili Olduğu Konular

  • abs sensör arızası nasıl anlaşılır
Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir