2.Elde Garantisi Devam Eden Otomobillerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:03

Arabaların garantileri genel olarak iki seçenek olarak verilmektedir. Bu seçeneklerden birincisi, markaya, modele ve kampanya dönemine göre değişmekle birlikte kilometre üzerinden verilmektedir. Bu seçeneklerden ikincisi de, yine markaya, modele ve kampanya dönemine göre değişmekle birlikte yıl (süre) üzerinden verilmektedir.

Öncelikle ikinci el aracın hangi tür garanti kapsamında olduğuna dikkat edilmelidir. Daha sonra eğer araç kilometre bazında garanti kapsamında ise, aracın kilometresinin doğruluğu bir uzman yardımı ile tespit edilmelidir. Değişen parçaların nerede değişmiş olduğu ve garanti kapsamında kaç kere onarıldığı hususları öğrenilmelidir.

Değişen parçaların niteliği ve hangileri olduğu belirlenmeleridir. Bu parçaların hangilerinin garanti kapsamına girdiği de araştırılmalıdır. Bu parçaların hangi sebepler doğrultusunda hasar gördüğü ve aracın garanti kapsamında onarılmasına neden olan durumların da öğrenilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse, garantisi bulunan ikinci el araçlar hem daha kolay satılmakta, hem de oluşabilecek büyük, küçük nitelikteki sorunların giderilmesi, garantisi olmayan ikinci el araçlara göre daha kolay olmaktadır.

Aldığınız aracın garantisinin devam edip etmediğini yetkili servislere plaka ile sorarak öğrenebilirsiniz. Devam ediyorsa zaten yetkili servis bakımlıdır ve en geç yılda bir servis bakımı yapılmış demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir