2.Elde Expertiz Oto

2.El Araç-Otomobil  alırken alacağınız araçtan emin olmanın farklı yolları vardır. Daha önceleri ikinci elde alınacak araç farklı sanayi ustalarına götürülerek usta deneyimleriyle dayanan yorumlarla alış-veriş tamamlanıyordu. Gelişen teknoloji sayesinde tüm bu ustalar expertiz merkezlerinde toplandı.  Bu günlerde araç almak isteyenlerin kötü sürprizlerle karşılaşmamak için  uğrak noktaları olan expertiz merkezleri pek çok hizmeti ile yeni alacağınız araçtaki durumları sizlere raporluyor.

Expertizde Otomobilin Hangi Durumları Kontrol Ediliyor?

 1. ARAÇ ALT KONTROLÜ (Çoğu Expertiz Merkezleri Yapmakta): Alacağınız araç lifte kaldırılarak alt kısmı görsel olarak incelenir. Bu inceleme neticesinde varsa yağ-egzoz kaçakları ve alt takımlardan ilerde oluşacak problemler sizlere bildiriliyor.
 2. ALT / ÖN MEKANİK KONTROL(Nadir Expertiz Merkezleri Yapmakta): Motor Kayışları Kontrol, direksiyon kutusu, el fren halatları, yakıt depo kaçak kontrolü, diferansiyel kontrol , şanzuman kontrol, motor yağ sızdırmazlık, diferansiyel ve transmisyon mili kontrolleri , arazi şanzuman kontrolu (Dört Çeker), ön takım kontrol, salıncak burçları/rotiller/akslar, rot kolu kontrolleri,radyatör ve fan kontrolleri, egzos kontrolü
 3. Fren Testi (Tüm Expertiz Merkezleri Yapmakta):Bu test işleminde frenleme performansını etkileyen fren sistemi elemanları kontrol edilir. Aracın disk balata uyumu yani ovalitesi kontrol edilir. Daha sonra ani frenleme ile maximum fren tutuşu frenler arasında sapmalar test edilir. Bu veriler grafiklere aktarılır ve sizlere rapor halinde sunulur.
  •Fren Diski Balataları Kontrolleri
  •Fren Kaliper Kontrolü
  •Fren Servosu Westinghouse Kontrolü
  •Abs Kontrol
  •Park EL Fren Kontrolü
 4. Kaporta Boya Kontrolü (Tüm Expertiz Merkezleri Yapmakta):Alacağınız aracın şasi kontrolleri ön ve arka panellerin kontrollerini en detaylıca gözden geçirilir, araç kaportasında boya ölçümleri ile  boya değerleri tespiti yapılır. Kapı çamurluk, arka bagaj, tavan kaput, iç direk havuz sacı ve şaselerde herhangibibir oynama var mı yok mu gerekli kontrolleri yapılır.
 5. Motor Performans Testi (Tüm Expertiz Merkezleri Yapmakta):Motor beyni arıza kontrolü, Şanzıman beyni arıza kontrolü, ABS beyni arıza kontrolü, Airbag beyni arıza kontrolü, Elektronik aksam arıza kontrolü yapılarak arıza kaydı varsa ortaya çıkar.
  Motor performans testi dinamometre cihazı kullanılarak yapılmaktadır.Dinamometre manuel,otomatik şanzımanlı önden çekişli Veya arkadan çekişli araçlarda motorun gücünü ve torkunu ölçmeye yarayan cihazdır. Motordaki en ufak düzensizlikleri dahi grafiklerle gösterir bu grafiklerde ateşleme sistemini ve yakıt emme sistemini de görmekte mümkündür.  Aracınızın motor ömrü, performansı, beygir gücü, torku ve sağlıklı olup olmayışı ile ilgili tüm verileri size sunar ve rapor olarak size verir. Siz de aracınızın herhangi bir motor problemi var mı yok mu bunu net olarak görmüş olursunuz.
 6. Süspansiyon Testi (Çoğu Expertiz Merkezleri Yapmakta):Aracın test edilmek istenen dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine çıkarılarak fren yapılır,boşta sürtünme yalpa kontrolü Ve her bir dingile ait sol-sağ dengesizliği ölçülür.
  •Amortisör Ve Yay Kontrolleri
  •Viraj Demiri Demiri Kontrolleri
  •Salıncak Kontrolleri
  •Rot Mili Ve Rot Başı Kontrolleri
  •Tekerlek Bilyaları Kontrolleri
  Aks Mili Kontrolleri
  •Kardan Mili Şaft Kontrolleri yapılır.
 7. Yanal Kayma Testi (Çoğu Expertiz Merkezleri Yapmakta): Güvenli sürüşün önemli unsurlarından biri olan ön ve arka dingillerdeki toe açılarını rot ayarlarını sadece Bir kaç saniye içinde kontrol eden bir makinadır. Aracın 1 km lik düz yol boyunca direksiyonu bıraktığınızda ki Sapma mesafesini hesaplarayarak simüle edilir.Bu sapmaların doğrultusundaki ön düzendeki bozukluklar rot ayarı Kaçıklıkları ve aks boşluklarını tespit ederek sizlere rapor halinde sunulur.
 8. Arıza Tespit OBD Testi (Nadir Expertiz Merkezleri Yapmakta): Bu test işleminde aracı bilgisayar ile bağlantını sağlayıp araçtaki beyni ve elektronik aksamları kontrol edilir.
  Arıza Tespit ( OBD Testi ) Nedir? Cihaz İle Otomobilin Beyin Ünitesine Bağlanılarak Otomobilin Tüm Elektronik Verileri Tek Bir Ekranda Gözükür.
 • ABS, ESP, ASR vb. güvenlik sistemlerinin aktif olup olmadığı test edilir.
 • Airbag (Hava Yastıkları) in çalışıp çalışmadığı test edilir. (Bunu expertizlerde yapıp yapmadığını sorun ve hava yastığı kontrol ettirin)
 • Motor aksamının testi yapılır eğer motor aksamında sistemin vermiş olduğu bir uyarı var ise cihaz sayesinde tespit edilir.